GM Asansör - Asansörde teknoloji ve güveni yaşatan firma
Sık Sorulan Sorular
Buradasınız: Anasayfa / Sık Sorulan Sorular
Sık Sorulan Sorular
Firmamız hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki sorular içinde bulabilirsiniz
ASANSÖR YILLIK KONTROLÜ ZORUNLU MUDUR?
2012 yılında çıkan yönetmelik gereği, kullanılmakta olan her asansöre, her yıl kontrol yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. Yönetmelik gereği bina yönetiminin ilgili belediyenin anlaşma yaptığı akredite olmuş kuruluşa başvurarak asansör denetimini yaptırması gerekmektedir. Yönetimin yıllık kontrolü yaptırmaması durumunda asansörde oluşabilecek can ve mal kaybında direk sorumludur.
DENETİM NASIL YAPILMAKTADIR?
Başvuru sonucunda ilgili denetim firmasından asansörünüze yapılacak denetim tarih ve saati SMS olarak gelecektir. Bu tarihi bakım firmanıza da bildirmeniz gerekmektedir. Denetim tarihinde bakım firması teknik elemanı denetime refakat edecektir. Denetim sonunda ilgili etiketler yapıştırılacak ve denetim raporu en kısa sürede yöneticiye gönderilecektir.
RAPOR GELDİĞİNDE NE YAPACAĞIM?
Rapor tarafınıza ulaştığında bakımcı firmanızla paylaşmanız ve eksikliklerin giderilmesi için çalışma başlatmanız gerekmektedir. Belirtilen tarihler içerisinde eksiklikler tamamlattırılarak tekrar 2. denetim için denetim firmasına başvurulacaktır. 2. denetimde raporda belirtilen eksiklikler kontrol edilecek ve yapılması görüldükten sonra etiketiniz değiştirilecektir.
YILLIK KONTROLDE VERİLEN ETİKETLER NE ANLAMA GELMEKTEDİR?
Yapılan denetim sonucunda kırmızı, sarı, mavi ve yeşil etiket verilmektedir. Kırmızı etiket ağır kusuru belirtmekte olup eksikliklerin 2 ay içerisinde tamamlanması gerekmektedir. Sarı etiket kusuru belirtmekte olup eksikliklerin 4 ay içerisinde yapılması gerekmektedir. Mavi etiket hafif kusuru belirtmekte olup eksikliklerin diğer yılki denetime kadar yapılması gerekmektedir. Mavi etiket alan asansörün kullanılmasında yönetmelik ve güvenlik açısından sakıca yoktur. (Mavi gruptaki işlemler yapılmaz ise, diğer yılki denetimde de mavi etiket alıp asansör kullanımı devam etmektedir.
ASANSÖRÜME YILLIK DENETİM YAPTIRMASAM NE OLUR?
Yönetmelik kapsamında, asansörü kullananların can ve mal güvenliğinin sağlanması yönetimin sorumluluğunda olup, denetimin yaptırılmaması durumunda oluşacak bu durumda yönetim direk sorumludur.
DENETİM BAŞVURUSUNU NASIL YAPARIM?
Yıllık denetim başvuruları genel anlamda ilgili kuruluşa internet üzerinden başvuru yapılabilir. İlgili linkler aşağıdaki gibidir. MMO başvuru: https://akmbasvuru.mmo.org.tr/ AND başvuru: https://www.andmuayene.com/asansor-periyodik-kontrol-muayene-basvuru-formu/ Royal Cert başvuru: +90 216 688 09 10
GM ASANSÖR 7/24 HİZMET VERMEKTE MİDİR?
Firmamız 8 bölgede teknik personeli ve araçlarıyla 7/24 hizmet vermektedir. Aşağıdaki telefon numaralarımıza 7/24 ulaşabilirisiniz. 444 0 942 0850 440 4942
GM ASANSÖR HANGİ KONULARDA HİZMET VERMEKTEDİR?
Firmamız 1991 yılından beri montaj, revizyon, bakım, servis, imalat konularında hizmet vermektedir.
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın